The Royal Ulster Agricultural Society is delighted to announce an outstanding line-up of judges for the 155th Balmoral Show in partnership with Ulster Bank, taking place from Wednesday 15th to Saturday 18th May 2024.
HORSES & PONIES |
||
Clydesdales, Farm Cart/Agricultural Vehicle, Heavy Trade Turnouts, Clydesdale Young Handlers |
Robert Morton |
|
Breeding & Young Stock |
Henrietta Knight Angus McDonald |
|
Hunters |
David Ingle Oliver Hood |
|
Performance Irish Draught |
Denis Dullea (conf) Sue Deakin (flat) Michelle Underwood |
|
Ridden Irish Draught |
Michelle Underwood Sue Deakin (conf) |
|
Cobs & Maxi Cobs |
Vicky Smith Ann Leaver |
|
Coloured Horses |
Katie Duxbury Ann Leaver |
|
Ladies Hunters Astride, Riding Horses |
Vicky Smith Ann Leaver |
|
Ladies Side Saddle – Balmoral Classic Competition |
Vicky Smith Ann Leaver |
|
Working Hunter Horses |
Hayden Hankey Andrew Bowie |
|
Small Horse & Cob Working Hunter |
Hayden Hankey Andrew Bowie |
|
Racehorse to Riding Horse |
Arthur Moore Peter Buchanan |
|
‘Balmoral Star of the Future’ Performance Horse Championships |
Lt Col Tom Freyne |
|
Mountain & Moorland |
Jackie Beatham |
|
Children’s Ridden Ponies |
Joanne Pybus Andrew Bowie |
|
Children’s Working Hunter Ponies |
Louise Gaunt Jackie Beatham |
|
Connemara Ponies Showing / Ridden Connemara Working Hunters |
Madeleine Beckman Kay Gibb |
|
Donkeys |
Pam Moon |
|
Referee Judge |
Diane Gibson John Bamber |
|
SHEEP |
||
Badger Face Texel |
Nigel Hogan |
|
Beltex |
Stuart Wood |
|
Berrichon |
Carl Gwynne |
|
Bleu Du Maine |
Simon Norman |
|
Blue Texel |
Hamish Currie |
|
Bluefaced Leicester |
Robert Loughridge |
|
Border Leicester/Greyface |
Ian Walker |
|
Charollais |
David Argue |
|
Dorset Horn & Poll |
Alec Steff |
|
Dutch Spotted |
Brian Davies |
|
Greyface |
Ian Walker |
|
Hampshire Down |
Adrian Rundle |
|
Ile de France |
Melvyn Annett |
|
Jacob |
Wyn Harris |
|
Kerryhill |
Chris Adamson |
|
Lleyn |
Roger Wells |
|
Mules |
Robert Loughridge |
|
North Country Cheviot |
Scott Davies |
|
Minority Breeds |
John Blaney |
|
Rouge de l’Ouest |
Jeremy Metianu |
|
Suffolk |
Michael Black |
|
Texel |
Iolo Prys Jones |
|
Valais Blacknose |
David Hodge |
|
Zwartbles |
Arfon Lloyd |
|
Pairs of Ewe & Ram Lambs and Shearling Ewes |
Jennifer Aiken |
|
Single Lamb – Any Breed |
Jennifer Aiken |
|
Interbreed Pairs & Group of Three Championships |
Peter Gray |
|
Interbreed Overall Championships |
Malcolm Coubrough |
|
Sheep Young Handlers |
Marjory Blackburn |
|
GOATS |
||
Goats |
Tim Garry |
|
Goat Young Handler |
Olive Mercer |
|
PIGS |
||
Pig Pairs |
Robin Todd |
|
Pig Young Handler |
Olive Mercer |
|
POULTRY, PIGEONS, EGGS, RABBITS & CAVIES |
||
Turkeys, Waterfowl, Modern Game, Old English, Large Game, Oxford Game, Hard Feather, Bantams Large |
Leon Smith |
|
True Bantams |
Andy Marment |
|
Soft Feather (Light Large & Bantam), Rare Breeds, Breeding Trios & Juvenile |
Ian Allonby |
|
Soft Feather (Heavy Large & Bantam) |
Kevin Dorwick |
|
Pigeons |
Cecil Beattie |
|
Shelled Eggs & Championships |
Chris Parker |
|
Decorated Eggs |
Chris Parker |
|
Rabbits |
Laura Fox |
|
Cavies |
Laura Fox |
|
BEEF CATTLE |
||
Aberdeen Angus |
David Johnstone |
|
Hereford |
James Ludgate |
|
Charolais |
Kevin Thomas |
|
Simmental |
Norman Robson |
|
Limousin |
Rheon James |
|
British Blonde |
James Weightman |
|
British Blue |
Andrew Kay |
|
Salers |
Adam Crockett |
|
Commercial |
Tracy Jones |
|
Beef Shorthorns |
George Somerville |
|
Dexter |
Steven Darnbrook |
|
Irish Moiled |
Dan Bull |
|
Beef Interbreed Performance, Interbreed Stock Judging |
Meurig D E James |
|
Beef Pairs & Group Championships |
Vikki Wood |
|
Beef Groups of 5, Native & Continental and Exhibitor Bred Pairs |
Colin Fordyce |
|
Junior Championship, Champion of Champions |
Vikki Wood |
|
Beef Presentation Award |
Alexandra Woods & Alan Armstrong |
|
Beef Young Handler |
John McCulloch |
|
DAIRY CATTLE |
||
Dairy Shorthorn, Ayrshire, Jersey |
Arwyn Wilson |
|
Holstein |
Wyn Jones |
|
Interbreed Dairy Pairs, Groups Championships, Champion of Champion & Dairy Young Handler |
Duncan Hunter |
|
Dairy Presentation Award |
Alexandra Woods & Alan Armstrong |
|
TRADE STANDS |
||
Trade Stand Awards |
Aled Jones |
|
CHAMPION OF CHAMPIONS |
||
Champion of Champions |
Ken Fletcher |
|
For the latest updates on the Show visit www.balmoralshow.co.uk or follow Balmoral Show on Facebook, Instagram and TikTok.